VIDEÓZZ ÉS OLVASS,- AZAZ FUNKCIONÁLIS PERCEK BAJI ÁKOSSAL
A rendszeres edzés élettani hatásai

KATTINTS A VIDEÓRA
OLVASÁSRA
1. A mozgás eredete, testi örökségünk, a mozgásra született ember
A Funkcionális edzés, ami az alapvető emberi mozgásokra építkezik. De miért fontos, hogy ezekből építsük fel az edéseinket? Az evolúciónk és fejlődésünk során a testünket teljesen máshogy használtuk, más környezeti hatásoknak voltunk kitéve és a túlélésünk biztosításának érdekében, egy nagyon hatékony és ellenálló szervezetre volt szükségünk. A napi életbenmaradás feltétele volt a futás, mászás, kúszások, nehéz tárgyak mozgatása, cipelése, és a kitartás hosszú terhelés alatt. Menekülni vagy harcolni elven élt az ember, így az erő, az állóképesség és gyorsaság, robbanékonyság, a legfontosabb képességeinké váltak. Meghatározták a fajtánk fennmaradását. Később pedig a többi állatfaj fölé emelt minket egy jelentős idegrendszeri és ezáltal szellemi fejlődés folyományaképpen.
2. Legfőbb kondícionális képességeink: erő és állóképesség
Az ember mint biológiai lény alapvető kondícioális képességei közül a mai napig ezek a meghatározóak. Nagy erőre volt szükség a saját testünk gyors mozgatására, később tárgyaink használatához. Az erő elméleti megfogalmazása: valamilyen ellenállás leküzdésének képessége testünk mozgási szervrendszerének segítségével. Az erő képességének hátterében a mozgási szervrendszer áll, az izmok, csontok és ízületek. Tehát leginkább ezekre gyakorol pozitív hatást az erő edzése. Másik hasonlóan fontos képesség, az állóképesség: az elfáradással szembeni ellenállóképességünk hosszantartó igénybevétel során, amelynek hátterében a szív és keringési, valamit a légző szervrendszerek állnak. Ezért ezeken a területeken érhetünk el javulást az állóképességünk fejlesztésekor. Mindegyiknek van több fajtája, pl.: maximál erő-gyorserő, alap vagy speciális állóképesség, de van egy, ami közös, és ez az erő-állóképesség. Ez pedig az elfáradás tűrőképessége hosszantartó erőkifejtés alatt, tehát meddig tudod fenntartani az adott ellenállás folyamatos leküzdését.
3. Az erő edzésének legfontosabb élettani hatásai
Teljesítményfokozó hatása mellett sokoldalúan hat a szervezetre, mert javulnak az izom-idegrendszer funkciói. Az izomzat alaptónusa nő, ami feszesebb tartást eredményez, keresztmetszete is növekszik, a kötő-támasztó szövetek (szalagok) is erősödnek. Fokozódik a csontépítés, a csontépítő sejtek szaporodnak, ezen kívül pedig javul az izmok beidegző képessége, és egyre több izomrostot vagyunk képesek munkára fogni. Így a test harmónikusan fejlődik, a testtartás és testforma javul, az izomtömeg nő, a zsír csökken. Feszesebbé, és ellenállóbbá válik a test, az izomzat ütközéstől, és külső behatásoktól védi a csontokat és belső szerveket. Az erő fejlődése a többi kondícionális képességre is hat.
Kitartó állóképességi edzés hatására a szív bal kamrája megerősödik. Az ütő és perc térfogat is növekszik (több vért tud egy perc alatt kipumpálni), ezért a nyugalmi pulzus csökken, majd ugyanarra a terhelésre alacsonyabb pulzuson is képesek leszünk. Fejlődika pulzus megnyugvás képessége is, hamarabb áll vissza a rendszer nyugalmi szintre. Testünk hajszálér hálózata bővül, jobb lesz a szervezet oxigén ellátottsága és a keringő vér mennyisége is nő, illetve annak összetétele is változik. Növekszik az oxigénfelvevő és szállító képessége, így a vitálkapacitásunk, a légzőrendszer kapacitása bővül. Nem elhanyagolható előnyök továbbá, hogy a zsírbontó enzimek száma is emelkedik, ettől a testösszetétel javul, az immunrendszer fejlődik. A védekező sejtek száma növekszik, ezért a test öregedési folyamati is lassulnak.
4. A terhelés-inger elve
Hatékony terhelés-inger elve mentén csúcsra lehet járatni az erő-állóképességeink fejlesztését. Ez az elv azt mondja ki, hogy az inger mindig túl kell lépjen egy bizonyos ingerküszöböt, különben nem lesz fejlődés. Az elfáradással szemben már az akaraterőnket is mozgósítanunk kell, hogy képesek legyünk elviselni az igénybevételt. Azok a fárnya burpeek, ugye??? Nem is gondolnád, de pont erre vannak kitalálva, hiszen nagyon hamar juttatnak el egy terhelési inger küszöbére. Az összetett gyakorlatokon alapuló funkcionális edzéseink modellezik a testnek szükséges terhelés minőségét, így válnak fő képességeid leghatékonyabb fejlesztőivé.
5. Szuperkompenzáció!
Nagyon fontos odafigyelni másik elvekre is, mint például az optimális terhelés-pihenés elvére, hogy edzés során kivitelezhető legyen az ingert kiváltó terhelés, és ennek többszöri ismétlése érdekében megfelelő pihenés is bekövetkezhessen. Az úgynevezett szuperkompenzáció pedig az edzésterhelés hatására bekövetkező elfáradás, majd regenerálódás utáni túlkompenzáció kialakítása. A test és az izomzat megfelelő pihenés után felkészül nagyobb terhelésre, így képesek leszünk egyre nagyobb edzésterhelés elviselésére, ami fejlődést eredményez a fent említett képességeinkben, magával hozva annak minden pozitív élettani hatását. Ezek tükrében a megfelelő regeneráció nélkül, nem leszünk képesek túlkompenzálni, hatékonyabb terhelési ingerre reagálni, így érdemben fejlődni sem. Felléphet túledzettség, aminek következtében a legtöbb hatás ellenhatássá válhat, amelyek főként az idegrendszert és az immunrendszert érintik, ami sérüléshez és megbetegedéshez vezethet.
6. Tervezz!
Legyen az edzésed tervezett, számodra vállalható és fenntartható, hogy optimálisan tudj fejlődni a saját elvárásaidnak megfelelően. Természetesen úgy, hogy élvezettel csináld! Hagyj helyet és időt a feltöltődésre, és pihenésre. Megfelelő minőségű és mennyiségű alvás elégséges lehet, nem kell napokig heverni. Ha úgy érzed képes vagy rá, hogy keményen tudj edzeni, gyere és vágj bele! Hallgass a tested jeleire, legyél magaddal őszinte, és azért csináld, hogy jobban legyél, ne azért mert muszáj!