VIDEÓZZ ÉS OLVASS,- AZAZ FUNKCIONÁLIS PERCEK BAJI ÁKOSSAL
Mi is az a funkcionális edzés?
KATTINTS A VIDEÓRA
OLVASÁSRA
1. Mit jelent a funkcionális edzés?
Olyan alapvető emberi mozgásokon alapszik, aminek mindennapos funkciója van az életben, például leguggolások-lehajlás, elrugaszkodások-ugrások, nagyobb súly felemelése a földről, fej fölé nyomása, vagy valamilyen irányba elmozdítása, emberi helyzetváltoztatásokhoz szükséges mozgások, ciklikus mozgásaink, mint a járás vagy futás lényegében toló és húzó mozdulatok. A funkcionális edzés mozgásanyaga ezért ezeket az alapvető funkcionalitást betöltő mozgásmintákat használja fel a testedző gyakorlatokhoz is.
2. A Funkcionális edzés legfőbb alapelvei
A testet egy egységként kezeli ezért összetett gyakorlatokat használ, így az egész testet edzi. Egy időben több ízületben megy végbe mozgás, szemben az izolációs gyakorlatokkal, ahol főként egy ízületet mozgatunk, meghatározott testhelyzetben, több kondicionális képesség fejlesztése történik egyszerre. Erő-ellenállás leküzdésének képessége, állóképesség-azon belül erő-állóképesség:ellenállás leküzdésével szembeni elfáradás, robbanékonyság, ügyesség és koordináció, ezekhez meghatározott edzésrendszereket alkalmaz, mint az intenzív intervall (ennek egy fajtája a tabata), edzés sorozatok (wodok) több gyakorlattal, létra, piramis módszere. Így lesz egy megterhelő ingerdús erőnléti edzés a végeredmény. Változatos eszközöket használ, “rengeteg” fajtája és irányzata alakult ki, van ami több sportág mozgásanyagára építkezik, és van, ami más sportág kiegészítő edzéseként funkcionál, de olyan is van ami egy bizonyos funkcionális sporteszköz használatában merül ki. (pl.: kettlebell, trx)
3. Hogyan képes javítani az életminőségen?
Javítja a sportoló alap kondícióját, izomtónusát (izmok feszessége), ami segít egy helyesebb testtartás kialakításában, mobilitást fokozó gyakorlati hatására pedig egy jobb mozgástartományt ad az ízületeknek, és erősíti azokat. Nem biztos, hogy látványos izomnövekedéssel jár! A kihívást jelentő edzések pedig nagy mértékben fokozzák a teljesítőképességét, nem csak fizikailag, pszichésen de mentálisan is fejlesztik az egyént, nagyobb kitartással és sikerrel tud helytállni az élet kihívásaival szemben, könnyebben lép ki a komfortzónájából, és nyitottabbá válik a fejlődésre.
4. Pozitív és negatív hatásai
Az előbb említett pozitív hatások általánosan funkcionális tréninget végző emberekre igazak, mert a folyamatos és kitartó edzések hatására nagy mértékben fejlődik a keringési rendszer, az erő képessége, a tüdő kapacitása, és az elfáradással szembeni ellenállás. Hipertrófiát támogató hatása is van, és a testösszetétel javításához is hozzájárul, így képes egy arányos, feszes testet létrehozni, ami jobban funkcionál a mindennapi használat során. Negatív hatásai is előfordulhatnak, főként a megfelelő alapok hiánya és nem megfelelő mozgástartományban történő gyakorlás miatt kialakuló sérülések, a túlterhelés és túledzés is lehet, ha nincs megfelelő regeneráció és támogató táplálkozás mellette. Ezért érdemes hozzánk eljönni, mert itt megtanulhatod az alapokat, megfelelő terhelést kapsz szintednek megfelelően, ezzel elejét veheted a nemkívánatos sportártalmaknak, így ha kezdő, vagy újrakezdő vagy, akkor is számíthatsz rá, hogy gondos kezekben leszel ebben a teremben.
5. Mit jelent a Funkcionáls Cross Training?
Az egyik legkedveltebb és ismertebb válfaja a Cross Training, ami tükörfordításban kereszt edzést jelent. Ennek kettő változata is létezik: az általunk ismert Cross Training (külön írva így, pont így), ami több sportág mozgásanyagát ötvözi, például: atlétika, gimnasztika, calisthenics-saját súlyos edzés, súlyemelés, testépítés stb. A Cross Training ezeknek az eszközeit is használja, valamint más funkcionális sporteszközöket, mint a kettlebell, Medicinlabda, edzőheveder, stb. Így lesz egy komplex rendszer, ami a fenti kritériumoknak, azaz a funkcionális edzéselveknek megfelel. Ha cross-training kerül elő, mint fogalom, akkor pedig egy sportág specifikus kiegészítő edzéseit értjük alatta, mint pl.: kerékpár, vagy futás kiegészítő-képesség fejlesztő-erősítő edzéseit. A Cross Training is lehet cross-training.
6. Mit jelent a CrossFit?
Egy olyan funkcionális irányzat és jelenleg hivatalos versenysport, aminek “saját” brandet alakítottak ki, mint az akadályfutásban a Spartan! Jogdíj köteles a név használata, és csak olyan edző tarthat olyan teremben edzést, ami rendelkezik hivatalos CrossFit minősítéssel. Ez egy márka, egy sportszövetség, de ezen kívül konkrétan meghatározott sportágakat ötvöz, mint az erőemelés, súlyemelés, torna, atlétika, és állóképességi sportok. Ezen kívül már kinőtte magát a Funkcionális Fitness irányzata is, ami végeredményben a nem hivatalos CrossFit, szinte ugyanazt a rendszer és gyakorlatokat használja. A lényegi különbség, hogy több sportegyesület és szervezet van, és ezáltal nem csak a hivatalos CrossFit versenyeket szervezik, és edzéseket tartják